۱

previous pauseresume next

پیشگیری از سقط های القایی(عمدی)

 

پيشگیری از سقط های القایی(عمدی)

سقط القایی (عمدی) یکی از پدیده هایی است که در سراسر جهان مشاهده می شود. همه ادیان آسمانی بطور عام مخالف سقط بوده و در برخی موارد خاص که سبب مخاطره سلامت مادر و یا کودک باشد آن را مجاز دانسته اند. در کشور ما نیز با توجه به اهمیت امر سلامت در دین مبین اسلام، انجام سقط در موارد عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن کودک و یا بیماری مادر که منجر به تهدید جانی وی باشد تا زمان ولوج روح (۴ ماهگی) مجاز دانسته شده است.

 

سالانه حدود ۴۲ میلیون سقط عمدی در جهان رخ می دهد. از این تعداد حدود ۲۲ میلیون آن در شرایط بهداشتی و حدود ۲۰ میلیون آن در شرایط غیرایمن صورت می گیرد. ۹۸ درصد سقط های غیر ایمن در کشورهای در حال توسعه رخ داد.

 

در ایران به دلیل غیرشرعی و غیرقانونی بودن سقط، اطلاعات دقیقی از رخداد این امر در دسترس نمی باشد.

 

سقط غیر ایمن:

 

بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت سقط غیرایمن عملی است که در آن حاملگی توسط یک فرد فاقد مهارت های لازم با استفاده از روش های خطرناک و یا در محیطی که از حداقل استانداردهای لازم برخوردار نیست و یا ترکیبی از هر دو مورد یاد شده پایان می یابد.

 

بررسی ها نشان می دهد که بیشترین موارد سقط القایی در بارداری های ناخواسته مشاهده می گردد. معمولا افرادی که از سقط های غیر ایمن استفاده می کنند در سطوح پاییین تر اقتصادی اجتماعی قرار دارند. خانم های فقیرتر جوان تر و آن هایی که از حمایت همسر خود به اندازه کافی برخوردار نیستند، بیشتر در معرض این نوع از سقط ها قرار     می گیرند. بنابراین دقت به این گروه ها بویژه زمانی که با بارداری برنامه ریزی شده می شوند، بسیار ضرورت خواهد داشت. سقط غیر ایمن می تواند حتی توسط شاغلین حرفه های بهداشت و درمان و یا افرادی که هیچ آشنایی با امور سلامت ندارند نیز انجام شود. در برخی موارد افراد باردار با انجام دستکاری های خطرناک رحمی باعث بوجود آمدن خونریزی شده و سپس با تابلوی خونریزی رحم، برای انجام سقط کامل به مراکز ارائه دهنده خدمات درمانی مراجعه می کنند.

 

عوارض سقط:

 

برآورد می شود که هر ساله حدود ۵ میلیون زن در سراسر جهان به دلیل عوارض ناشی از سقط های القایی در بیمارستان ها بستری می شوند. تعداد قابل توجهی از این افراد خانم های هستند که به دنبال عوارض ناشی از سقط های غیرایمن مانند نارسایی کلیه، خونریزی شدید، عفونت شدید، ضربه شدید، کم خونی، مرگ مادر به بیمارستان مراجعه می کنند. باید به یاد داشت که به ازای هر مرگ مادر به دنبال سقط جنین ۱۰ تا ۱۵ مادر دچار مشکلاتی مانند درد مزمن، نازایی و مشکلات ادراری تناسلی می شوند.

 

عوارض سقط غیر ایمن می تواند سبب کاهش توان باروری خانم ها شده و با با مرگ مادر سبب بی سرپرستی فرزندان وی گردد. پیامدهای سقط غیر ایمن برای سلامت روانی فرد نیز می تواند مشکلاتی از جمله افسردگی، اضطراب، احساس گناه و ... ایجاد نماید.

 

با توجه به اینکه برخی از خانم ها در دوران بارداری و به دنبال بارداری ناخواسته برای انجام سقط القایی اقدام می نمایند در صورت موفق نبودن اقدام به سقط و تداوم بارداری تا زایمان احتمال تولد کودک با معلولیت های جسمی و ذهنی را نباید از نظر دور داشت.

 

راه های مواجهه با سقط:

 

با توجه به اینکه بیشترین موارد سقط القایی در بارداری های ناخواسته مشاهده می گردد، افزایش بارداری های برنامه ریزی شده یکی از مهم ترین راه های کاهش سقط است. در هنگام ارائه خدمت به مراجعین طی مشاوره می بایست کمک نمود تا زن و شوهر با یک تصمیم مشترک خود را برای یک بارداری برنامه ریزی شده اقدام نمایند.