۱

previous pauseresume next

اثرات نامطلوب امواج تلفن همراه بر ناباروری

به طور معمول ناباروری ۱۵ درصد از زوج ها را در طول زندگی تحت تاثیر قرار می دهد . عوامل متعددی وجود دارد که باروری زوجین را تحت تاثیر قرار می دهد . برخی از این عوامل شامل سن، سیگار ، فشار روحی ، وزن ، ورزش سنگین ، الکل و بیماری ها و شرایط زمینه ای می باشد .

عوامل محیطی را  به عنوان یکی از شاخص های موثر در ایجاد افزایش میزان ناباروری  می توان نام برد . در توضیح این عوامل به تغییر رژیم غذائی و استفاده زیاد از غذاهای آماده ، مصرف سوسیس و کالباس و ابتلا به انواع مسمومیت های ناشی از مواد آلوده به سموم می توان اشاره کرد.

همچنین دانشمندان تحقیقات زیادی را روی تاثیرات اشعات الکترومغناطیس بر سلامت انسان ها انجام داده اند. این اشعه ها همه جا هستند ، از مقدار کم که از وسایل خانه و برقی مثل تلویزیون ، لپ تاپ ، مایکروفر تولید می شود تا مقدار بالاتر از منابعی مثل رادیولوژی پزشکی . و البته تلفن های همراه نیز این اشعه های الکترومغناطیس را تولید می کند . تحقیقات به دنبال ارتباطی بین اشعات الکترومغناطیس و مشکلات مختلف جسمی مثل سرطان ، سردرد و ناباروری بوده اند . متخصصین در حوزه باروری باور دارند که باروری آقایان بیشتر تحت تاثیر تلفن همراه است هرچند از لحاظ علمی این نظریه ها در بوته آزمایش می باشند.

بررسی های مختلف نشان می دهد افرادی که نزدیک امواج موبایل قرار دارند و به صورت مداوم در معرض این امواج هستند  به دلیل تاثیر این امواج روی اسپرم و تخمک ، ناباروری در این قبیل افراد افزایش می یابد .

بر اساس آمارهای موجود ۳-۲ میلیون زوج نابارور در ایران وجود دارد . در ۹۰ درصد موارد مشکل ناباروری زوجین با استفاده از روش های نوین قابل درمان است ولی مشکل،  هزینه بالای این درمان هااست که بسیاری از بیماران توانائی پرداخت آن را ندارند .

افراد باید مراقب باشند تا در استفاده از وسایل اشعه دار مانند موبایل مراقبت های لازم را به کاربرند. به عنوان مثال موبایل را در جییب یا دور کمر نزدیک دستگاه تناسلی قرار ندهند و شب هنگام بالای سر خود نگذارند . این امواج در زنان باردار باعث سقط جنین و عوارض مادرزدی و ژنتیکی در نوزاد آنها خواهد شد.

جالب است بدانید در کشورهای پیشرفته ای چون سوئیس و اتریش به خانواده ها بسیار تاکید شده است که بچه های

زیر ۱۶ سال اصلا با موبایل صحبت نکنند.              

     توصیه هایی جهت به حداقل رساندن ضررهای تلفن همراه

اگر چه ضررهای تلفن همراه به عموم مردم گوشزد می شود اما واقعا نمی توان از آن استفاده نکرد . بلکه با رعایت نکات زیر ضررهای آن را می توان به حداقل رساند.

- گوشی تلفن همراه خود را در فاصله دوری از بدن خود قرار دهید تا از تشعشعات آن در امان باشید.

گوشی تلفن همراه را به هیچ وجه داخل اتاق خواب نبرید چرا که به هنگام خواب مغز شما قابلیت بیشتری برای دریافت امواج دارد.

- خطر امواج هنگام صحبت کردن از هر زمان دیگری بیشتر است زیرا این امواج همواره در حال کم و زیاد شدن هستند . خانم باردار باید حداقل ۲ متر با تلفن همراه فاصله داشته باشند.

- وقتی که می خواهید با تلفن همراه به کسی زنگ بزنید تا زمانی که ارتباط برقرار نشده و شخص در آن طرف خط شروع به صحبت نکرده ، تلفن همراه را نزدیک گوش خود نگیرید.

-تا آنجا که می توانید زمان مکالمه خود را با تلفن همراه کم کنید.

- از ارسال پیامک به جای حرف زدن استفاده کنید. ۝ از گوشی های استاندارد استفاده کنید.

رعایت فاصله ۲ سانتی متر موبایل با گوش البته استفاده از هندزفری سیم دار بسیار بهتر است.